loading

Hakkımızda

Rehabilitasyonda pertürbasyon tanımı içsel veya dışsal mekanizmalar ile biyolojik sistem fonksiyonunun değişmesi, normal hareketin ve dengeli postürün bir dış etkinin etkisi ile bozulması olarak tanımlanmaktadır. Pertürbasyona dayalı denge eğitimi, yaşlı yetişkinlerde, nörolojik ve vestibüler rahatsızlığı olanların rehabilitasyonunda ve düşmeleri önlemenin bir yolu olarak kullanılabilirken ayrıca sağlıklı kişilerin ve sporcuların yaralanmalardan kaçınmasına ve uygulanan rehabilitasyonu hızlandırmaya da yardımcı olabilmektedir. Pertürbasyona dayalı denge eğitiminin veya diğer adı ile reaktif denge eğitiminin amacı ise paralizi, yaşlanma veya spor gibi koşullar nedeniyle dengeyi bozabilecek herhangi bir duruma vücudun tepkisini ayarlamak için uyaranlar ve egzersizler uygulanmasıdır. Günümüzde pertürbasyon uygulamasının yürüme eğitiminde yaşadığımız ortama benzerlik açısından en uygun ortamı yaratmada yardımcı olduğu ve problem çözmeyi uyardığı son yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.

Rehabilitasyonda pertürbasyon uygulamasını yaklaşık dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde kullanmaya başlayan ve rehabilitasyonda perturbasyon uygulayan öncü teknolojilerinden ReStep rehabilitasyon sistemini ülkemize getirip uygulayan Dr Fizyoterapist Bülent A. Özsezikli, 2012 yılından beri farklı pertürbasyon uygulamalarını hasta tedavi süreçlerinde kullanıp, bu konu ile ilgili eğitimler vermeye ve yayınlar yapmaya devam etmektedir. 2023 yılı başından beri de TheraSponge Pertürbatif Yürüme ve Denge Eğitim Seti Projesi üzerinde çalışmakta ve buluş rehabilitasyon uygulamalarında yerini almaya hazırdır.

Günümüzde rehabilitasyonda güçlendirici egzersiz uygulamaları farklı zorluk seviyelerde uygulanabilme olasılığı mevcut iken, denge uygulamalarında böyle bir uygulama mevcut değildir. Farklı ve sıralı sertliklerde yapılandırılmış süngerler bu tür bir zorluk seviyesinin uygulanabilmesine zemin hazırlayacaktır. Buluş farklı sertlik seviyelerinde yapılandırılmış sünger yapıları rehabilitasyonda denge çalışmasında tek tek uygulamaya imkan tanırken, set olarak da yürüme hattı gibi bir yapı oluşturularak kişiye öngörülemeyen pertürbasyon uygulamasına sebep olacaktır. Bu buluş ile pertürbasyon, sağlıklı kişilerin iyilik halinin arttırılmasında, nörolojik, vestibuler, ortopedik, pediatrik ve geriatrik rehabilitasyonda, ister klinik ister ev ortamında ve teknolojik yatırımla kıyaslanamayacak bir maliyetle ve de taşınabilirlik avantajı ile uygulanabilecektir. Ayrıca mevcut denge ve yürüme rehabilitasyon uygulamaları çoğunlukla proaktif eğitime (kendi kendine başlatılan eylemlere) dayandırılırken, bu tür bir uygulama reaktif bir kontrole sebep olacağından denge ve yürüme çalışmalarında arzulanan çok daha etkili bir eğitim verilmiş olacaktır.

Pertürbasyona dayalı yürüme ve denge eğitiminin arkasındaki yol gösterici ilke basittir. “Biraz zorluk, biraz başarısızlık iyidir ve bu bizi daha iyiliğe ulaştıracaktır.”

TheraSponge Pertürbatif Denge ve Yürüme Ürünleri’nin rehabilitasyonda yararlı ve etkin kullanılması dileğiyle …

( 0532 ) 178 03 73

Tüm sorularınız için bizi arayın.